Karta kredytowa to karta płatnicza, a jej wydanie związane jest z przyznaniem limitu kredytowego przez bank lub innego wydawcę karty. Wszystkie operacje wykonywane przez jej posiadacza są rozliczane w ramach przyznanego limitu. Do czego dokładnie służy karta kredytowa? Czy warto się na nią zdecydować?
Do czego służy karta kredytowa
Poznanie działania karty kredytowej i umiejętność rozważnego korzystania z niej pokażą nam, że warto ją mieć. Według badań Polacy nieco boją się kart kredytowych. Obawiamy się bowiem utraty kontroli nad naszym budżetem, a także obniżenia własnej zdolności kredytowej w sytuacji, gdy będziemy ubiegać się np. o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Kolejnym problemem jest fakt, w jaki sposób sprzedawana jest karta kredytowa. Często przypomina to wręcz akwizycję, co skutecznie nas do niej zniechęca.
Powodów do używania kart kredytowych również jest wiele: coraz częściej nimi płacimy, bo jest to dla nas zdecydowanie wygodniejsze. Dodatkowo korzystamy z pieniędzy pożyczonych od banku, a nie własnych. Warto więc korzystać z karty kredytowej, ale należy to robić w umiejętny sposób.
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa pozwala na korzystanie z pieniędzy danego banku w ramach przyznanego nam limitu kredytowego (czyli kwoty przeznaczonej do naszej dyspozycji). To, jaką kwotę bank nam przyzna jest zależne głównie od naszych dochodów (konieczne jest wykazanie zdolności kredytowej), a także historii kredytowej, weryfikowanej w Bankowej Informacji Kredytowej.
Najwięcej kart kredytowych posiadają osoby pomiędzy 35 a 59 rokiem życia. Posiadanie karty deklaruje co druga osoba z wyższym wykształceniem (51%). Najmniej kart kredytowych posiadają ludzie młodzi.
Zalety karty kredytowej
Największą korzyścią w przypadku karty kredytowej jest okres bezodsetkowy dla transakcji bezgotówkowych. Dzięki odroczeniu spłaty korzystanie ze środków banku w ramach przyznanego limitu w żaden sposób nie obciąża nas finansowo – o ile przestrzegamy terminów spłaty zadłużenia.
Karta kredytowa stanowi szybki sposób na skorzystanie z kredytu w awaryjnej sytuacji – jeśli potrzebujemy dodatkowych pieniędzy bez konieczności załatwiania spraw formalnych w banku i przechodzenia całej skomplikowanej, często czasochłonnej procedury przyznawania kredytu.